Malach Głogów
Malach Głogów - pozytywne informacje aktualności wydarzenia zdjęcia biznes edukacja parafie
Login Witaj w Serwisie Malach Głogów
Sobota, Październik 2018

ABC pierwszej pomocy

MedycynaNajważniejsze dla życia i zdrowia osoby poszkodowanej są pierwsze trzy minuty i udzielona w tym czasie pomoc, jednak w Polsce nadal częstym zjawiskiem jest "tłum gapiów" i … nikogo zdolnego do udzielenia pomocy.
Będąc świadkiem każdego zdarzenia (wypadku, zasłabnięcia, omdlenia itp.) w pierwszej kolejności zawsze jako podstawę wszelkiego działania zapewniamy oddech i krążenie. Po około 4,5 minutach niedotlenienia dochodzi do powstania nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym, tak więc sprawne rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych przed upływem tego czasu daje szansę pełnej reanimacji chorego. Dlatego tak ważna jest umiejętność prawidłowego rozpoznania i prowadzenia resuscytacji.

Podstawowe działania resuscytacyjne (Basic Life Suport - BLS) można sprowadzić do trzech głównych elementów:
A airway , czyli udrożnienie dróg oddechowych
B breathing , czyli sztuczne oddychanie
C circulation , czyli zewnętrzny masaż serca
Czynności resuscytacyjne są skuteczne tylko po ułożeniu pacjenta na twardym podłożu (na desce lub podłodze) !!!


A

 • sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny - chwytamy za barki i lekko potrząsając pytamy np. Co się stało?. Jeśli nie ma żadnej reakcji to znaczy, ze poszkodowany jest nieprzytomny.
 • wezwanie pomocy
 • ułożenie na plecach (należy wykluczyć urazy głowy i kręgosłupa; jeśli nie można tego wykluczyć, należy tak postępować jakby były one obecne – unieruchomić głowę i szyję)
 • udrożnić drogi oddechowe - upewnij się, że nie ma w jamie ustnej niczego, co mogłoby utrudnić oddychanie. W tym celu usuń palcem ciała obce, wymiociny, obluzowane fragmenty protez zębowych. Uważaj, aby podczas tej czynności nie wepchnąć niczego głębiej do krtani. Odchyl głowę to tyłu, unosząc jednocześnie żuchwę ku górze – to bardzo ważne i zawsze o tym pamiętaj - u osób nieprzytomnych leżących na wznak, nawet u tych z zachowanym oddechem, zapadający się język może spowodować całkowite zablokowanie dostępu powietrza do płuc i w efekcie zatrzymanie oddechu.

  B

 • sprawdź czy poszkodowany oddycha - pochyl się nad poszkodowanym, spróbuj poczuć jej oddech na swoim policzku, zaobserwować ruchy klatki piersiowej. Przy częściowej niedrożności dróg oddechowych można usłyszeć bulgotanie lub charczenie. Oczekiwanie czy nieprzytomny nie oddycha nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund !!!
 • jeśli po udrożnieniu dróg oddechowych nadal nie ma oddechu, lub osoba nieprzytomna wykonuje pojedyncze słabe oddechy, wykonaj 2 sztuczne oddechy metodą „usta-usta” lub „usta-nos”, a następnie sprawdź czy nie powrócił oddech. W metodzie „usta-usta” ratownik dmuchając powietrze przez usta, musi pamiętać by palcami ucisnąć nos (zapobiegnie to uciekaniu wdmuchiwanego powietrza). Wydech jest aktem biernym – powietrze wydostaje się przez zwolniony z ucisku nos i otwarte usta. W przypadku utrzymującego się braku oddychania zastosuj sztuczne oddychanie. Prawidłowe tempo to 1 oddech co 5 sek. (czyli mniej więc tak jak oddychasz) lub inaczej 12-15 wdechów/min. Bardzo ważne jest aby po każdym wdechu spojrzeć czy klatka piersiowa poruszyła się tzn. czy powietrze, które wdmuchnięto faktycznie przedostało się do płuc.

  C

 • przez około 10 sekund sprawdzamy, czy poszkodowany ma tętno (tzn. czy ma zachowane krążenie krwi).
  Tętno sprawdź na szyi 2 palcami (wskazujący i środkowy), kładąc je na kości gnykowej, czyli tzw. jabłka Adama i zsuwając je do boku około 2-3 cm ( w zagłębieniu , tuz przy mięśniu leży tętnica szyjna). Tętno należy badać w czasie nie dłuższym niż 10 sekund – pamiętaj, aby nie robić tego jednocześnie na obu tętnicach (ryzyko zaciśnięcia naczyń i zablokowania dopływu krwi do mózgu
 • jeśli po udrożnieniu dróg oddechowych, wykonaniu 2 wdechów nie powróciła akcja serca - rozpocznij zewnętrzny masaż serca połączony ze sztucznym oddychaniem w proporcji 15 uciśnięć mostka na 2 oddechy (15 : 2) (niezależnie od liczby ratowników) w tempie 100 uciśnięć/min
  Technika zewnętrznego masażu serca polega na uciskaniu mostka kłębem prawego nadgarstka na głębokość 4-5 cm.
  Właściwe miejsce ucisku jest bardzo istotne!. W tym celu przyłóż dwa palce do miejsca zetknięcia się łuków żebrowych, a nasadę drugiej połóż na mostku). Następnie drugą dłoń przyłóż na wierzch pierwszej. Palce obu rąk powinny być uniesione do góry lub splecione tak, aby nie dotykały klatki piersiowej. Uciskając wykorzystuj swój ciężar ciała, a nie siłę mięśni. Cały czas utrzymuj wyprostowane stawy łokciowe. Nie przerywaj masażu na dłużej niż kilka sekund. Co kilka minut sprawdzaj czy nie pojawiło się tętno na tętnicy szyjnej oraz czy nie powrócił oddech.

  Jak długo prowadzimy resuscytację ?
  1. do momentu przyjazdu karetki pogotowia (wykwalifikowana pomoc z odpowiednim sprzętem) i przejmie resuscytację
  2.poszkodowany zacznie oddychać i powróci u niego krążenie
  3. ratownik opadnie z sił i dalsze prowadzenie resuscytacji przez niego będzie niemożliwe lub niebezpieczne, a nie będzie osoby, która mogłaby go zastąpić

  resuscytacja = przywrócenie krążenia i/lub oddechu

  reanimacja = przywrócenie krążenia i/lub oddechu oraz świadomości

  Uwaga! Sprawdzania tętna na tętnicy szyjnej można nauczyć się na sobie lub drugiej osobie, ale pod żadnym pozorem nie należy trenować zewnętrznego masażu serca – może to sprowokować śmiertelne zaburzenia rytmu lub doprowadzić do obrażeń żeber.

  Trudno nauczyć się pierwszej pomocy z książek czy opracowań internetowych, dlatego szczególnie warte polecenia są kursy pierwszej pomocy organizowane przez szkoły ratownictwa, gdzie można nie tylko poznać teorię, ale również praktycznie opanować zasady nie tylko resuscytacji, ale także unieruchamiania złamań, tamowania krwawień, ewakuacji poszkodowanych z miejsca wypadku itp. Kursy są odpłatne, ale wiedza na nich zdobyta może okazać się bezcenna.

  Nie bójmy się udzielić pierwszej pomocy.

 • Share It!

  2 komentarzy

  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Autor: Gall Anonim dnia Niedziela, Październik 2005 ABC pierwszej pomocy
  jak dla mnie to brzmi calkiem naturalnie bo to dla mnie codziennosc ze wzgledu na moja prace i zawod ale dla laika to ja zdecydowanie proponuje dobre kursy chocby nawet kurs BLS z instytutu ratownictwa www.ratownictwo.pl
  lub do poczytania dzial o pierwszej pomocy dla laikow na stronie www.ratmed.pl
  [ Odpowiedz | ]
  Autor: Gall Anonim dnia Piątek, Październik 2016 ABC pierwszej pomocy
  Dobry instruktaż, każdy powinien się zapoznać lub wziąć udział w szkoleniu, bo ludzie biją się udzielać pierwszej pomocy, mam nadzieję, że to szybko się zmieni. Polecam również zapoznanie się z <http://sanitera.pl>
  [ Odpowiedz | ]

  Wydarzenia

  Błąd w Bloku PHP. Funkcja, phpblock_evlist_upcoming, nie istnieje.

  Nowości

  No New Items