Malach Głogów
Malach Głogów - pozytywne informacje aktualności wydarzenia zdjęcia biznes edukacja parafie
Login Witaj w Serwisie Malach Głogów
Sobota, Październik 2018

Liczenie wiernych w kościołach

Wczoraj w uroczystość Chrystusa Króla, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego w 10,5 tys. katolickich parafii odbyło się liczenie wiernych.

Wg Dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce ks. prof. Witolda Zdaniewicza badania, które odbywają się od roku 1980 mają na celu poznanie religijności i pobożności Polaków.

Za policzenie wiernych w parafiach odpowiedzialni są proboszczowie. Mają oni wypełnić formularz, w którym uwzględniona jest liczba kobiet i mężczyzn, uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. i przystępujących do Komunii Świętej i przesłać go do Instytutu.

Ks. Zdaniewicz informuje, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił mały spadek uczestników w niedzielne Eucharystii, ale jak ocenił odnotowujemy "bardzo wysoki" wzrost liczby przystępujących do komunii.

Dane z roku 2003 (te z 2004 nie zostały jeszcze opracowane) pokazują, że w największą frekwencję w kościołach odnotowuje się w diecezji tarnowskiej. We Mszy Św. w każdą niedzielę uczestniczy tam 75,1 proc., w tym 25,2 proc. przystępuje do Komunii Św. Najmniej wiernych - w diecezji sosnowieckiej. Frekwencja wynosi tam 32,6 proc. Do komunii przystępuje niespełna 10,7 proc. uczestników niedzielnych nabożeństw.

Wg badania przeprowadzonego ostatnio przez Pentor - 96 proc. kobiet i 95 proc. mężczyzn deklaruje, że są katolikami. Bardziej religijne są kobiety - coniedzielne uczestnictwo w nabożeństwie deklaruje 55 proc. kobiet i tylko 46 proc. mężczyzn.

Źródło: <a href="www.kosciol.pl">www.kosciol.pl</a>

Wersja Admin - Malach
Moje wykonywanie codzienności blokuje nieumiejętność nazywania myśli które czasem dają znać o sobie w chwilach kiedy zaczynam pytać o sens spotkania dwóch uczuć i ich relacje o doświadczenie styku który powoduje dreszcze o nadzieję ślepo wpatrzoną w obraz uwielbienia o tych młodych zakochanych i ich zielone oczy o dźwięki tańczące w świątyni co ujścia szukają o te światło w wiosenny poranek te pierwsze po zimie o zdjęcie odnalezione przypadkiem przypominające niewinność o uczucie fascynacji drugim człowiekiem co w ciszy szuka szczęścia o tych co w świat wpatrują się inaczej cicho - ciemni o tych ludzi dobrze znanych i ich ciepłe glosy w chwilach kiedy ludzie wprawiają mnie w odpowiedni nastrój budząc w zaskoczeniu porywczy pęd do samouzewnętrznienia skrycie pilnowanych dialogów więc rozmawiam pisząc o nienazwanych uczuciach i choć nie wiem jak wyrazić siebie muszę wyrażać własną nieumiejętność

Share It!

0 komentarzy

Wydarzenia

Błąd w Bloku PHP. Funkcja, phpblock_evlist_upcoming, nie istnieje.

Nowości

No New Items